Hora unirii au întins , în jurul monumentului lui Ştefan cel Mare din centrul oraşului Bălţi, enoriaşii din parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Donduşeni împreună cu cei din Bălţi , după serviciul divin din catedrala Episcopiei de Bălţi , oficiat de un sobor de preoţi în frunte cu PS Antonie , episcop al Episcopiei de Bălţi, sâmbătă, 1 decembrie, de ZIUA ROMÂNIEI. La festivitate au participat şi membrii cercului de religie, elevi din LT ”Alexei Mateevici”. La întoarcere toţi s-au prins de mâini şi în faţa bisericii .

Duminică, de Sf. Ecaterina, a fost sfințită Catedrala Mântuirii Neamului. 50.000 de pelerini şi 2000 de invitaţi au participat la slujbă de sfințire oficiată de Patriarhul Daniel și de Patriarhul Ecumenic Bartolomeu I al Constantinopolului – Noua Romă , Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României şi Înaltpreasfinţitul Părinte Hrisostom, Mitropolit de Patra (Grecia), împreună cu un numeros sobor de ierarhi ai Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române și ai altor Biserici Ortodoxe,
Catedrala Mântuirii Neamului este cea mai mare catedrală din lumea ortodoxă și a treia ca mărime din Europa. Înălțimea va fi de 120 de metri,lățimea de 70 m., pe care se va adăuga o cruce de 7 m.
La sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului a luat parte și o grupă de pelerini din Episcopia de Bălți, printre care și 12 enoriași din orașul nostru, ghidați de pr. Roman Botezat

Omagiu patriotului

La 21 noiembrie satul Dondușeni, ca și toți credincioșii i-a sărbătorit pe Sf. Arh. Mihail și Gavriil. În biserica din sat, care are hramul acestor Sfinți, a fost oficiat un serviciu divin de către parohul bisericii , Pr. Marin Botezat și Pr. Roman Botezat, paroh al bisericii ”Acoperământul Maicii Domnului” din or. Dondușeni. Un moment culminant a fost parastasul oficiat la mormântul lui Simeon Galețchi, (n. 15 februarie 1887, în comuna Dondușeni județul Soroca - d. 22 iunie 1940) , om politic român, care a făcut parte din Sfatul Țării din Basarabia.
În perioada revoluției ruse din februarie 1917, Simeon Galețchi făcea parte dintr-o unitate militară rusă , dislocată la Odesa, având gradul de plutonier-major. A fost printre primii basarabeni care au participat la formarea unităților militare românești, structuri ce au jucat un rol important în desfășurarea evenimentelor revoluționare în Basarabia.
În vara anului 1917, fiind trimis la Chișinău, este ales membru în Comitetul Ostășesc Moldovenesc. Apoi Congresul al III-lea Regional al Sfatului Deputaților Țărani îl împuternicește pe Simeon Galețchi să-l reprezinte în Sfatul Țării, primul organ suprem de conducere al Basarabiei, care și-a început lucrările la 21 noiembrie 1917.
Momentul de vârf al activității Sfatului Țării a fost data de 27 martie/9 aprilie 1918. În această zi s-a pus la vot chestiunea privind unirea Basarabiei cu România. Deputatul fără de partid Simeon Galețchi al lui Petru din Dondușeni a fost printre cei 86 de membri ai Sfatului Țării care au votat Declarația de unire a Basarabiei cu România. Despre activitatea acestui patriot a vorbit dnul. Veaceslav Botezat, președintele asociației Baștina-Dondușeni, un patriot înflăcărat și cercetător al istoriei acestor locuri. În așa fel anul centenar descoperă și scoate la lumină din negura timpurilor numele celor care au fost trup din trupul acestui neam, suflet din sufletul acestui neam.

L.Grubîi, Dondușeni

str. 31 August 1989, nr. 189, or.Dondușeni, raionul Dondușeni, Republica Moldova, tel. +373 69506375, ©2018 Parohia Ortodoxă Română „Acoperământul Maicii Domnului” Dondușeni