Actualitate

Previous Next

Campania de Paști ,,Masa Bucuriei"

Lumina faptei bune

Bunătatea
este puntea de legătură
dintre sufletul tău şi Dumnezeu.
Teodor Dume

          Fapta bună, zicea Preasfinţitul Ioachim Băcăuanul, este o întâlnire cu Dumnezeu, deoarece ea nu ne aparţine, ci este manifestarea lui Dumnezeu prin noi. Timp şi loc pentru fapte bune este totdeauna, dorinţă de ar fi. Perioada Postului Mare s-a evidenţiat totdeauna prin aceasta, or anume acum cei mai mulţi dintre noi dorim a ne spăla de multele păcate şi facerea milosteniei este una dintre căile care ne ajută în aceasta.

          Al treilea an participă la campania Masa Bucuriei , organizată de Mitropolia Basarabiei şi parohia Acoperământul Maicii Domnului. În sâmbăta Floriilor mai mulţi voluntari, elevi ai LT Alexei Mateevici, avându-l ca moderator pe pr. Roman Botezat, au colectat donaţii de la oamenii de bună credinţă din oraş, susţinuţi fiind de magazinele Linella şi Alunelul.

Anul acesta au fost adunate 500kg de produse alimentare , care, în Duminica Floriilor, au fost distribuite oamenilor mai trişti ca noi, bolnavilor, persoanelor singuratice, familiilor cu mulţi copii, aducându-le o picătură de bunătate, aprinzându-le în suflete lumina speranţei, căci Pentru un Creştin, bunătatea, cinstea şi adevărul sunt candele aprinse în suflet prin care Dumnezeu îi arată Calea spre Mântuire (A. T. Horghidan).

Larisa Grubîi
LT A. Mateevici

str. 31 August 1989, nr. 189, or.Dondușeni, raionul Dondușeni, Republica Moldova, tel. +373 69506375, ©2021 Parohia Ortodoxă Română „Acoperământul Maicii Domnului” Dondușeni

Search