Actualitate

Previous Next

Oaspeți dragi din Iași în parohia ”Acoperământul Maicii Domnului”

Miercurea din Săptămâna Luminată a adus în biserica ”Acoperământul Maicii Domnului” lumină caldă, izvorâtă din slovele seviciulului divin, oficiat de parohul bisericii, pr. Roman Botezat și de încă doi ctitori ai acestui lăcaș sfânt -pr. Marin Botezat și Părintele Profesor Ioan Antistescu. Predica Pr. Profesor Ioan Antistescu care este totdeauna așteptat cu mult drag de enoriașii acestei parohii, a umplut inimile credincioșilor de speranță, dragoste și smerenie. Alături au fost oaspeți deosebiți veniți din Iași, care pentru prima dată au pășit pragul acestui lăcaș, dar care au fost alături de noi, sprijinindu-ne moral și financiar, întotdeauna: Profesorul Dr. Ioan Stănescu, Facultatea de Geologie și Geografie împreună cu soția sa Zenovia Stănescu (farmacistă), doamna Magda Ciopraga, Conferențiar, Dr. la Facultatea de Litere (fiica cunoscutului istoric și critic literar, a cademicianului Constantin Ciopraga), dna Luminița Claiu (inginer).

str. 31 August 1989, nr. 189, or.Dondușeni, raionul Dondușeni, Republica Moldova, tel. +373 69506375, ©2021 Parohia Ortodoxă Română „Acoperământul Maicii Domnului” Dondușeni

Search