Actualitate

Previous Next

Drumurile prieteniei Dondușeni - Miroslava

Drumurile prieteniei Dondușeni - Miroslava

           Elevi ai Liceului Teoretic „Alexe Mateevici” din orașul Dondu­șeni, Republica Moldova, împreună cu profesorii Liliana Guțanu, Dina Curduleanu, Elena Botezat și părintele Roman Botezat, profesor la același liceu și paroh al Bisericii „Acoperământul Maicii Domnului” din localitate, au participat la o întâlnire de lucru în localitatea ieșeană Miroslava. Aici, la Liceul tehnologic-agricol „Mihail Kogălniceanu” s-a desfășurat consfătuirea directorilor adjuncți și a consilierilor educativi din județul Iași. „Elevii și profesorii noștri au dus mesajul de prietenie din partea orașului nostru, exprimat printr-un program literar-muzical. Acest mesaj a mai fost transmis participan­ților la Festivalul Porumbului, desfășurat în aceste zile la Miroslava. Și chiar dacă nu pentru prima oară merg elevii liceului la prietenii din cealaltă Moldovă, impresiile sunt de fiecare dată de nedescris. Venind spre casă, se fac deja planuri pentru o nouă întâlnire”, a declarat părintele Roman Botezat.
                     
                                                                                                                            Articol realizat de Larisa Grubîi
str. 31 August 1989, nr. 189, or.Dondușeni, raionul Dondușeni, Republica Moldova, tel. +373 69506375, ©2021 Parohia Ortodoxă Română „Acoperământul Maicii Domnului” Dondușeni

Search