Actualitate

Previous Next

Credincioșii din or.Dondușeni la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului

Duminică, de Sf. Ecaterina, a fost sfințită Catedrala Mântuirii Neamului. 50.000 de pelerini şi 2000 de invitaţi au participat la slujbă de sfințire oficiată de Patriarhul Daniel și de Patriarhul Ecumenic Bartolomeu I al Constantinopolului – Noua Romă , Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României şi Înaltpreasfinţitul Părinte Hrisostom, Mitropolit de Patra (Grecia), împreună cu un numeros sobor de ierarhi ai Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române și ai altor Biserici Ortodoxe, 
Catedrala Mântuirii Neamului este cea mai mare catedrală din lumea ortodoxă și a treia ca mărime din Europa. Înălțimea va fi de 120 de metri,lățimea de 70 m., pe care se va adăuga o cruce de 7 m. 
La sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului a luat parte și o grupă de pelerini din Episcopia de Bălți, printre care și 12 enoriași din orașul nostru, ghidați de pr. Roman Botezat

str. 31 August 1989, nr. 189, or.Dondușeni, raionul Dondușeni, Republica Moldova, tel. +373 69506375, ©2021 Parohia Ortodoxă Română „Acoperământul Maicii Domnului” Dondușeni

Search