1 Decembrie sărbătorit la Bălți

Hora unirii au întins , în jurul monumentului lui Ştefan cel Mare din centrul oraşului Bălţi, enoriaşii din parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Donduşeni împreună cu cei din Bălţi , după serviciul divin din catedrala Episcopiei de Bălţi , oficiat de un sobor de preoţi în frunte cu PS Antonie , episcop al Episcopiei de Bălţi, sâmbătă, 1 decembrie, de ZIUA ROMÂNIEI. La festivitate au participat şi membrii cercului de religie, elevi din LT ”Alexei Mateevici”. La întoarcere toţi s-au prins de mâini şi în faţa bisericii .